Dziwne proporcej

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

pn 26 sie, 2019

Kolonia (L. niger) ma ze 170 robotnic, mnóstwo jajek i larw, a chyba żadnej poczwarki. Z czego to być może i dlaczego?
Za mało białka? Jakieś tam owady dostawały.
Odwłoki większości robotnic są w paski, to chyba pełne miodu (te czy tamte gryty im się rozchodzą czy inne stany tak si te odznaczają)?
beniamin82
Posty: 93
Rejestracja: pt 28 cze, 2019

pn 26 sie, 2019

Jesteś pewien że nie mają poczwarek?
Może przeniosły je w suchsze miejsce, zdarza się nawet że na arenę wyniosą...
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 27 sie, 2019

Witam.
Mrowiec32 pisze: pn 26 sie, 2019 Za mało białka? Jakieś tam owady dostawały.
Całkiem możliwe, ile ich było? Spróbuj podawać więcej.
Albo wpadają w stagnację.
Pozdrawiam
MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

wt 27 sie, 2019

Ja mam to samo. Myślałem że to przez zbyt duże gniazdo (ja mam betonowe) ale po przeprowadzce do mniejszego gniazda nadal brak poczwarek. Myślę że to może być stagnacja bo białka maja pod dostatkiem. Daj znać czy coś się u ciebie zmieni - chętnie skorzystam z twoich doswiadczen
Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

pn 09 wrz, 2019

W dalszym ciągu nie mogę dostrzec poczwarek, a raczej wgląd mam dobry.
Aczkolwiek dzisiaj zauważyłem jedną mrówkę jakby jaśniejszą. Albo blondynka, albo nowa.

Czy na stagnację można coś poradzić? przecież nie będę zimował we wrześniu (?).
Obniżenie temperatury nastąpiło parę dni temu, więc nie powinno mieć wpływu (w czasie upałów bywało w domu 27 stopni, teraz bywa i 18).
MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

śr 11 wrz, 2019

Czytałem trochę na anglojęzycznych forach i ponoć całkiem często zdarza się że L niger nie robią kokonow. U siebie zauważyłem przynajmniej 3 nimfy czyli takie białe zwiniete mrowki co potwierdź ta teorie. Może tak jest u ciebie. Popatrz dokładnie czy coś takiego znajdziesz. Co ciekawe nikt nie wie od czego to zależy. Moje maja piasek na arenie a mimo to nie mają kokonow. Włożyłem I'm też na arenę kawałek waty ale nie widzę żeby się nią interesowały. Ciekawa sprawa. Może ktoś jeszcze się wypowie czy coś takiego się mu zdarzylo
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 11 wrz, 2019

Witam.
MarniC pisze: śr 11 wrz, 2019 całkiem często zdarza się że L niger nie robią kokonow.
U Formica jeszcze częściej.
MarniC pisze: śr 11 wrz, 2019 Co ciekawe nikt nie wie od czego to zależy.
Nie wiem czy jeszcze od czegoś ale chyba głównie od wilgotności, jak jest za duża to nie wytwarzają oprzędu.
Pozdrawiam
MarniC
Posty: 27
Rejestracja: ndz 13 sty, 2019

śr 11 wrz, 2019

slodkie_ciacho pisze: śr 11 wrz, 2019 Witam.
MarniC pisze: śr 11 wrz, 2019 całkiem często zdarza się że L niger nie robią kokonow.
U Formica jeszcze częściej.
MarniC pisze: śr 11 wrz, 2019 Co ciekawe nikt nie wie od czego to zależy.
Nie wiem czy jeszcze od czegoś ale chyba głównie od wilgotności, jak jest za duża to nie wytwarzają oprzędu.
Pozdrawiam
A to ciekawe z tą wilgotnościa. Mam gniazdo betonowe własnej roboty i zawsze wydawało mi się że maja zbyt sucho niż zbyt wilgotno. Spróbuję zmniejszyć nawadnianie i zobaczę czy to coś zmieni
ODPOWIEDZ