Adopcja

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

janekMrówczarz
Posty: 112
Rejestracja: pt 14 cze, 2019

ndz 08 wrz, 2019

Cześć, ostatnio długo się zastanawiałem i czytałem o tym czy przeprowadzenie adopcji ( tej z lodówką ) jest bezpieczne dla jajek, poczwarek lub larw ponieważ mam nigerki i one mają narazie tylko 2 robotnice ale dużo jajek larw i poczwarek ( około razem 25 ) i chciałbym sobie powiększyć moją kolonię. Czy taka adopcja z lodówką będzie bezpieczna dla jajek larw i poczwarek ?
Sam zrobiłem sobie większość krzywd, które odczułem
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 08 wrz, 2019

Witam.
Podobno jak będą krótko w lodówce to nic się nie stanie. Najbezpieczniej jest dorzucić samych poczwarek. Sam kilka dni temu próbowałem z dwóch kolonii (w jednej była chora królowa, 20 robotnic, poczwarki, itp., druga królowa miała jedną robotnicę i mało poczwarek) zrobić jedną, w efekcie 3 robotnice straciły życie, a po całej nocy i dniu w lodówce adopcja się nie powiodła (jak tylko się ogrzały to zaczynały atakować królową i w końcu je rozdzieliłem). Osobiście uważam że nie warto się bawić w adopcję robotnic, duże ryzyko...
Pozdrawiam
janekMrówczarz
Posty: 112
Rejestracja: pt 14 cze, 2019

ndz 08 wrz, 2019

Okej dzięki, Ja próbowałem z królową myrmiki i się udało bo teraz robotnica pomaga królowej w odchowaniu potomstwa i się nie gryzą :D
Sam zrobiłem sobie większość krzywd, które odczułem
beniamin82
Posty: 93
Rejestracja: pt 28 cze, 2019

ndz 08 wrz, 2019

A czy ktoś próbował na cynamonie łączyć?
My tak łączymy pszczoły. Sypiemy dno ula cynamonem z pieprzniczki. Potem wkładamy ramki z pszczołami z różnych rojów - oczywiście tylko jedna królowa może być.
Potem jeszcze cynamonem od góry na całe towarzystwo.
Pszczoły nie czują wzajemnie zapachów bo cynamon zagłusza wszystko. Robotnice wynoszą cynamon z gniazda i tym samym wszystkie robotnice przechodzą wspólnym zapachem. Żadnej wojny...
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 08 wrz, 2019

beniamin82 pisze: ndz 08 wrz, 2019 A czy ktoś próbował na cynamonie łączyć?
Jeszcze o takiej metodzie nie słyszałem, jedynie o cynamonie jako fosie żeby mrówki nie uciekały podczas przeprowadzki.
Bądź pierwszy :P
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 11 wrz, 2019

slodkie_ciacho pisze: ndz 08 wrz, 2019
beniamin82 pisze: ndz 08 wrz, 2019 A czy ktoś próbował na cynamonie łączyć?
Jeszcze o takiej metodzie nie słyszałem, jedynie o cynamonie jako fosie żeby mrówki nie uciekały podczas przeprowadzki.
Bądź pierwszy :P
Nie o cynamonie ale chyba lawenda lub tymianek - cynamon odstrasza mrówki ;)
ODPOWIEDZ