Camponotus piceus - dziennik hodowlany

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

janekMrówczarz
Posty: 112
Rejestracja: pt 14 cze, 2019

śr 04 mar, 2020

Cześć,
Od pary dni jestem szczęśliwym hodowcą Camponotus piceus czyli w mojej opinii najdziwniejszych mrówek jakie mam i raczej będę mieć. Odrazu chciałbym zastrzec sobie że zdjęcia są robione telefonem ponieważ aparat się popsuł wiec jakość jest jaka jest. Mrówki są bardzo dynamiczne i napewno nikomu nie będą się nudzić. Po trzech dniach podłączyłem moją kolonie skaładającą się z królowej, potomstwa i czterech robotnic do małej areny. Jako wystrój posłużył mi torf, mały kamień oraz sztuczny liść. Ogólnie nie jestem fanem sztucznych roślin ale w tym wypadku jest to najlepsze rozwiązanie. Mrówki odrazu zaczęły eksplorować nowy obszar. Myślę że im się spodoba. Wcześniej wspomniałem już że te mrówki są szalone. Już wyjaśniam dlaczego. Otóż następnego dnia po pośpiechu do areny budzę się patrze czy wszystko dobrze i nie widzę królowej w probówce😱😱😱. Otworzyłem arenę a tam królowa sobie lata po liściu i podłożu. Co ciekawe nie szukała schronienia tylko po prostu sobie zrobiła spacer. Wszystkie cztery robotnice zostały w probówce pilnując larw a królowa sobie jak gdyby nigdy nic lata. Na zdjęciu widać jak królowa siedzi na liściu. Ogólnie nie wiem czemu tak się stało i jeśli ktoś wie to prosiłbym o wyjaśnienie bo jestem bardzo ciekawy. O 20 królowa nadal jest na arenie i siedzi na liściu. Dziwne. Jutro zamierzam podać miód oraz świerszcza. Warto zwocic uwagę na robotnice. Niestety nie mam ich zdjęcia bo telefon to aż tak dobrych zdjec tym szkrabom nie zrobi. Szkabom bo szkrabom. Robotnice są niewiele większe od Formici fusci. Są tak samo ubarwione i gdybym natknął się na nie w naturze pomyślałbym ze to formica. Narazie to koniec ale niedługo myśle ze z kolejnym pokoleniem zrobię kolejną część dziennika. Zapraszam również do dziennika z hodowli Pheidole pallidula. Planuję jeszcze zrobić dziennik dotyczący mojej samotnej królowej Crematogaster scrutellaris ale to pod koniec miesiąca
Załączniki
Królowa na sztucznym liściu
Królowa na sztucznym liściu
029DAED1-0E5A-41B4-BCED-C16CE48AAEC2.jpeg
503D9461-6BBB-4E9D-9B50-A0983537BD6D.jpeg
E4457A03-8422-47FD-8361-5776A7A14144.jpeg
Sam zrobiłem sobie większość krzywd, które odczułem
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 09 mar, 2020

Cześć,

Fajnie że zaczynasz ale

(...) Robotnice są niewiele większe od Formici fusci ( ... )

Nowy gatunek F. fusci? Czy chodziło Ci, że Robotnice są niewiele większe od robotnic Formica fusca?
MRPL
Posty: 25
Rejestracja: sob 27 lip, 2019

pn 09 mar, 2020

A co sie teraz dzieje? Zeszła z liścia czy nie. Morze jakaś przynenta pomoże jeśli nie zeszła albo poprostu czekaj i tyle chyba że wyszły
janekMrówczarz
Posty: 112
Rejestracja: pt 14 cze, 2019

pn 09 mar, 2020

srebrny pisze: pn 09 mar, 2020 Cześć,

Fajnie że zaczynasz ale

(...) Robotnice są niewiele większe od Formici fusci ( ... )

Nowy gatunek F. fusci? Czy chodziło Ci, że Robotnice są niewiele większe od robotnic Formica fusca?
Tak o to mi chodziło. Chciałem mniej więcej pokazać rozmiar robotnic
Sam zrobiłem sobie większość krzywd, które odczułem
Bodzio
Posty: 80
Rejestracja: czw 25 lip, 2019

wt 10 mar, 2020

MRPL pisze: pn 09 mar, 2020 A co sie teraz dzieje? Zeszła z liścia czy nie. Morze jakaś przynenta pomoże jeśli nie zeszła albo poprostu czekaj i tyle chyba że wyszły
Morze jest wielkie i mokre :D
mrufki
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

czw 12 mar, 2020

Bodzio pisze: wt 10 mar, 2020
MRPL pisze: pn 09 mar, 2020 A co sie teraz dzieje? Zeszła z liścia czy nie. Morze jakaś przynenta pomoże jeśli nie zeszła albo poprostu czekaj i tyle chyba że wyszły
Morze jest wielkie i mokre :D
A na przynętę jakiś lodzio miodzio :D


Piękna mrówka :)
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
ODPOWIEDZ