Proszę o pomoc w rozpoznaniu gatunku

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

matys_90
Posty: 6
Rejestracja: pn 13 kwie, 2020

pn 13 kwie, 2020

Witam serdecznie. Chciałbym prosić o pomoc w rozpoznaniu gatunku. Złapałem w zeszłym roku lecz nie pamiętam dokładnie w którym miesiącu. Królowa około kilkunastu mm.
Załączniki
Tutaj wielkość robotnicy w porównaniu z poidełkiem
Tutaj wielkość robotnicy w porównaniu z poidełkiem
IMG_20200405_144718632.jpg
IMG_20200413_154557295.jpg
IMG_20200406_191318354.jpg
Ostatnio zmieniony pn 13 kwie, 2020 przez matys_90, łącznie zmieniany 1 raz.
Karina Von Treskow
Posty: 94
Rejestracja: wt 31 mar, 2020
Kontakt:

pn 13 kwie, 2020

Zdjęcia nie najlepsze, wiele królowych ma kilkanaście milimetrów... :D Myślę, że to jakaś Camponotus (może ligniperdus?). 8) Jakiej wielkości są robotnice? :?:
Pozdrawiam,
Karina
Karina z Niemiec Południowych. :roll:
Chciałam serdecznie zaprosić tu: https://dzieje-mrówek.blogspot.com/
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

pn 13 kwie, 2020

Na początku gdy spojrzałem to pomyślałem sobie że to rufa/polyctena ale po chwili równierz stwierdzam że to (chyba) C. ligniperda
L. cf. niger
F. fusca
matys_90
Posty: 6
Rejestracja: pn 13 kwie, 2020

pn 13 kwie, 2020

Kurcze tylko czytając opisy to C.ligniperda podobno ma wyraźne brązowo-czerwone akcenty, a moja królowa jest raczej cała czarna
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pn 13 kwie, 2020

Patrząc na kształt głowy na pewno z rodzaju Cmponotus. Gatunek do ustalenia. Najprawdopodobniej ligniperda lub herculeanus.
matys_90
Posty: 6
Rejestracja: pn 13 kwie, 2020

pn 13 kwie, 2020

Mała poprawka. Właśnie mi się królowa na bok obróciła co ułatwiło obserwację i ma spód tułowia i początki odnóży w barwach brązowych
Załączniki
IMG_20200413_184646012.jpg
matys_90
Posty: 6
Rejestracja: pn 13 kwie, 2020

pn 13 kwie, 2020

Jeszcze jedno. Grzebiąc wciąż za informacjami natrafiłem na taki opis: "Jeśli chodzi o wygląd królowa mrówek Camponotus herculeanus to bardzo duża, czarna z czerwonymi odnóżami i fragmentem tułowia mrówka, u nasady odwłoka (od strony łuski pomostka) posiadająca małą, czerwoną plamę. Jest to cecha odróżniająca ją od blisko spokrewnionego gatunku Camponotus ligniperdus (gmachówki drzewotocznej), która posiada dużą, rozległą plamę obejmującą pierwszy tergit odwłoka (u Camponotus herculeanus odwłok widziany z góry cały czarny). Camponotus ligniperdus jest także trochę większa". Patrząc na moją królową od góry widzę odwłok cały czarny czy mogę więc stwierdzić że jest to C. herculeanus na 100%?
matys_90
Posty: 6
Rejestracja: pn 13 kwie, 2020

pn 13 kwie, 2020

Jeszcze jedno. Grzebiąc wciąż za informacjami natrafiłem na taki opis: "Jeśli chodzi o wygląd królowa mrówek Camponotus herculeanus to bardzo duża, czarna z czerwonymi odnóżami i fragmentem tułowia mrówka, u nasady odwłoka (od strony łuski pomostka) posiadająca małą, czerwoną plamę. Jest to cecha odróżniająca ją od blisko spokrewnionego gatunku Camponotus ligniperdus (gmachówki drzewotocznej), która posiada dużą, rozległą plamę obejmującą pierwszy tergit odwłoka (u Camponotus herculeanus odwłok widziany z góry cały czarny). Camponotus ligniperdus jest także trochę większa". Patrząc na moją królową od góry widzę odwłok cały czarny czy mogę więc stwierdzić że jest to C. herculeanus na 100%?
Załączniki
Camponotus-ligniperdus-i-Camponotus-herculeanus.png
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pn 13 kwie, 2020

Witam.
Prawie napewno jest to C. Harculeanus :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
matys_90
Posty: 6
Rejestracja: pn 13 kwie, 2020

wt 14 kwie, 2020

A więc dziękuję bardzo za pomoc. Pozdrawiam
janekMrówczarz
Posty: 112
Rejestracja: pt 14 cze, 2019

czw 16 kwie, 2020

Karol Be pisze: pn 13 kwie, 2020 Na początku gdy spojrzałem to pomyślałem sobie że to rufa/polyctena ale po chwili równierz stwierdzam że to (chyba) C. ligniperda
Cześć,
Camponotus herculeanus może Camponotus ligniperda ale raczej herculeanus
Sam zrobiłem sobie większość krzywd, które odczułem
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

czw 30 kwie, 2020

Jest to Camponotus herculeanus.
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
ODPOWIEDZ