Czy jest sens trzymać skrzydlatą królową?

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

JoannaJo
Posty: 15
Rejestracja: śr 17 lip, 2019

pt 22 maja, 2020

Dzień Dobry wszystkim mrówczarzom :)
wczoraj późnym wieczorem zdjęłam ze ściany w domu skrzydlatą królową - nie jestem pewna gatunku, poniżej kilka zdjęć.
Ale podstawowe pytanie czy jest sens trzymać skrzydlatą królową?
- gdzieś czytałam, że jest szansa, że mimo posiadania skrzydeł jest zapłodniona, tylko jeszcze nie zdążyła odrzucić. Biorąc pod uwagę, że znalazłam ją we wnętrzu domu (mogła wlecieć przez otwarte w ciągu dnia drzwi), to jest możliwość, że nie odrzuciła skrzydeł, bo nie znalazła miejsca na gniazdo?

Co do gatunku to podejrzewam camponotus fallax, ktoś potwierdzi lub zaprzeczy?
jej wielkość to ok. 11 mm
Obrazek
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

sob 23 maja, 2020

Witam.
Mrówki powinny odrzucić skrzydła po powrocie na ziemię.
Możesz sprawdzić zachowanie. Jeżeli Q ucieka po ziemi, a nie odlatuje to możesz spróbować.
Potrzymaj ją trochę obserwuj czy nie zrzuca skrzydeł. Nawet jak ją wypuścisz to już niestety nie przeżyje.
Pozdrawiam.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

śr 27 maja, 2020

Witam. Jeśli Q ciążą skrzydła to może być oznaka, że jest zapłodniona. Może też tak być, że nie nie zrzuci skrzydeł, a będzie składać normalne jajka. Ogólnie nie polecam królowych z skrzydłami zabierać do domu. :D
(Jeśli coś źle, to proszę mnie poprawić) Stwierdzić nie mogę, ponieważ królową trochę słabo widać. Spróbuj lepsze ujęcie królowej zrobić, a może zalogowani pomogą.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
ODPOWIEDZ