Kiełkujące nasiona w prubówce

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Matyplay
Posty: 6
Rejestracja: pt 29 maja, 2020

pt 29 maja, 2020

Witam,
Od 3 dni posiadam mrówki messor barbarus są przeczymywane w ciepłym spokojnym miejscu mają non-stop 27°C.

Podczas transportu do mnie nasiona zsuneły się do mokrej waty zostawiłem to tak w pierwszą noc mrówki (6) przeniosły luźne nasiona na drugą część probówki ale niektóre nasiona zostawiły na wacie.

Dzisiaj zauważyłem że nasiona zaczęły kiełkować więc tu jest problem. Mrówki mają pełno wody więc zapewne nie będą chciały się przenieść do nowej probówki.

Więc mam pytanie co mam zrobić albo co się stanie jak te nasiona urosną bardziej?

Pozdrawiam
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pt 29 maja, 2020

Matyplay pisze: pt 29 maja, 2020 Witam,
Od 3 dni posiadam mrówki messor barbarus są przeczymywane w ciepłym spokojnym miejscu mają non-stop 27°C.

Podczas transportu do mnie nasiona zsuneły się do mokrej waty zostawiłem to tak w pierwszą noc mrówki (6) przeniosły luźne nasiona na drugą część probówki ale niektóre nasiona zostawiły na wacie.

Dzisiaj zauważyłem że nasiona zaczęły kiełkować więc tu jest problem. Mrówki mają pełno wody więc zapewne nie będą chciały się przenieść do nowej probówki.

Więc mam pytanie co mam zrobić albo co się stanie jak te nasiona urosną bardziej?

Pozdrawiam
Witam.
Po prostu je sprzątnij. :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Matyplay
Posty: 6
Rejestracja: pt 29 maja, 2020

pt 29 maja, 2020

ANTek mrówczarz pisze: pt 29 maja, 2020
Matyplay pisze: pt 29 maja, 2020 Witam,
Od 3 dni posiadam mrówki messor barbarus są przeczymywane w ciepłym spokojnym miejscu mają non-stop 27°C.

Podczas transportu do mnie nasiona zsuneły się do mokrej waty zostawiłem to tak w pierwszą noc mrówki (6) przeniosły luźne nasiona na drugą część probówki ale niektóre nasiona zostawiły na wacie.

Dzisiaj zauważyłem że nasiona zaczęły kiełkować więc tu jest problem. Mrówki mają pełno wody więc zapewne nie będą chciały się przenieść do nowej probówki.

Więc mam pytanie co mam zrobić albo co się stanie jak te nasiona urosną bardziej?

Pozdrawiam
Witam.
Po prostu je sprzątnij. :D
Tak, tylko nie dosiegne ich pecetą ponieważ wody jest 1/5 długości probówki a królowa zajmuje prawie całą średnicę probówki. Poza tym mrówki same nie były wstanie ich wyciagnąć ponieważ są już zakorzenione i mają juz okolo 2 centymetry.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 29 maja, 2020

Witam.
Matyplay pisze: pt 29 maja, 2020 Więc mam pytanie co mam zrobić
Według mnie przygotuj nową probówkę z 1-2 przegrodami, zaciemnij ją, ewentualnie doświetl starą i czekaj :)
ANTek mrówczarz pisze: pt 29 maja, 2020 Po prostu je sprzątnij. :D
Myślę że to zły pomysł, ingerencja w gniazdo to ogromny stres dla kolonii, a z tego co wszyscy piszą Messor są bardzo wrażliwe na drgania itp...
Matyplay pisze: pt 29 maja, 2020 są już zakorzenione i mają juz okolo 2 centymetry.
:D

Pozdrawiam
Matyplay
Posty: 6
Rejestracja: pt 29 maja, 2020

ndz 31 maja, 2020

Dziękuję za podpowiedzi, moich obserwacji po 24 godzinach wynika że mimo światła królowa nie ma zamiaru opuszczać starej probówki.

Chciałbym się zapytać co jeśli kolonia się nie przeniesie, jakie tego będą skutki?

Załączam do posta zdjecie starej probówki (w tle nowa zakryta folią)
Pozdrawiam
Załączniki
20200531_152400.jpg
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

ndz 31 maja, 2020

Tak się teraz zastanawiam, czy te kiełki rzeczywiście coś mogą zrobić mrówkom? Przecierz w naturze też coś w ziemi sobie nie raz kiełkuje i mrówkom chyba nic od tego się nie dzieje
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 01 cze, 2020

Matyplay zapomniałem o jeszcze jednym...
Matyplay pisze: pt 29 maja, 2020 Kiełkujące nasiona w prubówce
Matyplay pisze: pt 29 maja, 2020 Od 3 dni posiadam mrówki messor barbarus są przeczymywane w ciepłym spokojnym miejscu mają non-stop 27°C.
Matyplay pisze: pt 29 maja, 2020 tylko nie dosiegne ich pecetą
Popraw to (użyj przycisku "zmień treść posta"), a na przyszłość używaj sprawdzania pisowni...
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pn 01 cze, 2020

Matyplay pisze: ndz 31 maja, 2020 Dziękuję za podpowiedzi, moich obserwacji po 24 godzinach wynika że mimo światła królowa nie ma zamiaru opuszczać starej probówki.

Chciałbym się zapytać co jeśli kolonia się nie przeniesie, jakie tego będą skutki?

Załączam do posta zdjecie starej probówki (w tle nowa zakryta folią)
Pozdrawiam
24h to nie dużo, spokojnie czekaj.
Dla Messorów w nowej probówce możesz lekko podgrzać żeby było około 26 stopni. Ale jak nie masz czym mierzyć lub jakiegoś termostatu to na oko nie rób..

Jak się nie przeniesie to skutków nie będzie, tak czy siak powinny sobie poradzić, albo poprzegryzać i wynieść albo się przeprowadzą.
W końcu w naturze na pewno sobie radzą z np. korzeniami w mrowisku.
Zagrożeniem potencjalnie może być pleśń - jeśli by się pojawiła to raczej trzeba je będzie eksmitować. Dopóki nie ma to po prostu czekaj.
ŻABA
Posty: 31
Rejestracja: czw 25 paź, 2018

wt 02 cze, 2020

W gnieżdzie moich Messorów też pewnego razu wykiełkowały nasionka. Jednak po kilku dniach mrówki same sobie je wycięły. Podobną sytuację miałem z Pheidolami. Wata na probówce zaczęła już mocno pleśnieć i już miałem przenosić je do nowej probówki, gdy postanowiły wyrwać całego grzyba i wynieść na arenę. Zmierzam do tego, że mrówki potrafią o siebie zadbać i kiedy faktycznie zaczną im przeszkadzać te kiełki to na pewno zrobią z nimi porządek :D
Moje mrówki:
Pheidole flaveria i ich dziennik
Może kiedyś:
Messor barbarus, Tetramorium caespitum
ODPOWIEDZ