Hodowla: Lasius Niger

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

pt 26 cze, 2020

Bardzo źle. Królowa L. Flavus z niewiadomych mi przyczyn padła. Nie wiem co z robotnicami zrobić.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

sob 27 cze, 2020

Sprwdz czy na pewno nie żyje jak tak to robo po prostu wypusc albo przeznacz jako karmówka dla mrówek. A jak masz jeszcze jakies flavuski to wsadz (LASIUS FLAVUS BEZ KRÓLOWEJ I Z) na 30 min do lodówki (NIE DO ZAMRAŻALNIKA!) i połącz osierocone robo z kolonią z Q. Moszesz tez (wczesniej schłodzic) dac do nowej rójkowej królowej (L. Flavus)
A temat powinien miec tytul hodowla lasius flavus :wink:
:?:
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

wt 14 lip, 2020

KitApple pisze: sob 27 cze, 2020 Sprwdz czy na pewno nie żyje jak tak to robo po prostu wypusc albo przeznacz jako karmówka dla mrówek. A jak masz jeszcze jakies flavuski to wsadz (LASIUS FLAVUS BEZ KRÓLOWEJ I Z) na 30 min do lodówki (NIE DO ZAMRAŻALNIKA!) i połącz osierocone robo z kolonią z Q. Moszesz tez (wczesniej schłodzic) dac do nowej rójkowej królowej (L. Flavus)
A temat powinien miec tytul hodowla lasius flavus :wink:
Mrówki wypuszczone. Niestety, po 1 godzinie widziałem Q jedzoną przez robotnice L. Niger
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

śr 15 lip, 2020

Gonwienko pisze: wt 14 lip, 2020 Niestety, po 1 godzinie widziałem Q jedzoną przez robotnice L. Niger
Ale jaką krolową? i jakiej kolonii.
:?:
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

śr 15 lip, 2020

KitApple pisze: śr 15 lip, 2020
Gonwienko pisze: wt 14 lip, 2020 Niestety, po 1 godzinie widziałem Q jedzoną przez robotnice L. Niger
Ale jaką krolową? i jakiej kolonii.
Królową L. Flavus jedzoną przez dziką kolonię. I proszę do komentowania używać
viewtopic.php?f=38&t=7325
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

śr 15 lip, 2020

przykro mi ale to musial byc niger lub umbratus. flavusy maja rojke w sierpniu. czasami kazdy popelnia bledy :wink:
:?:
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

sob 01 sie, 2020

Witam!
Wróciłem po małej "przerwie technicznej". Otóż tak, Leptothorax'y (wcześniej Myrmica sp.) dostały nową arenę. Na zbyt dużą nie wygląda ale na estetyczną też nie. Mnie to nie przeszkadza. U L. Niger probówka jest na wykończeniu, dałem nową i przyciemniłem ale znoszą tam tylko jajeczka. U Q Tetramorium caespitum (?) pojawiły się jajka tak z 1-2 tygodnie temu. Mącznik młynarek doznał jakby karłowatości. Są tam tylko małe mączniki, a duże padają. Halp
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

pt 07 sie, 2020

Haj!
Poprzednia hodowla z powodu mojej nie wiedzy o hodowaniu mączników dostała banicję z mojego domu. Ale dzisiaj kupiłem nowe mączniki i..... Zakładam hodowlę świerszczy bananowych. Tym razem lepiej poczytałem i hodowla stoi na biurku. Mrówki będą miały większą różnorodność jedzenia. Mrówki mają się dobrze. Niedługo wleci rarytas (dla was może nie, dla mnie tak) ze strony https://kraina-mrówek.pl/
Stay tuned
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

ndz 09 sie, 2020

Leptothorax acervorum & Lasius Niger
Test smakowy-świerszcz bananowy

Po wrzuceniu na pół martwego świerszcza 2 robotnicze zainteresowały się owadem. Po chwili jedna wyszła z areny, przeszła przez wężyk i weszła do gniazda. Minutę później "zrekrutowane" robotnice z gniazda wyszły gęsiego i udały się na arenę. Ok. 10 zrekrutowanych robotnic zajęło się gryzieniem i wygryzaniem się do środka owada. Po ok. 12 godzinach z świerszcza zostały nogi i pancerzyk.

U L. Niger było inaczej. Po wrzuceniu owada 1 robotnica się zainteresowała poszła po koleżanki i było ich z 15. Zaczął się gwar na arenie, więc musiałem (niestety) położyć zamknięcie od pudełka plastikowego. Po 3 godzinach żadna robo się nie interesowała, z świerszcza zostało ciało oprócz nóg.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

ndz 09 sie, 2020

Jeśli ktoś jest ciekawy jaki rarytas niedługo trafi do mnie i na ten dziennik, to po ankiecie, którą zrobię na Mrówki Egzotyczne odpowiem na to pytanie!
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

śr 12 sie, 2020

Haj. Dzisiaj kolejny dzień z życia moich podopiecznych.
Robotnice Leptothorax na arenie albo chodzą albo siedzą przy poidełku. Najwięcej było przy poidełku ich tak z 10. Może ktoś powiedzieć, czy to z powodu gorąca czy z tego, że gniazdo wyschło? Narazie nie wygląda na wyschnięte.
Nigerki przeniosły wszystkie jajeczka i larwy do drugiej probówki, a poczwarki, Q i nowe robo siedzą w starej, gdzie już wody nie ma. Co powinienem zrobić?
Robo od mojej Q są tak z 2 razy mniejsze niż te z dzikiej kolonii, więc to trochę dziwnie wygląda jak taka mała i duża robo chodzą koło siebie.

Dzisiaj spojrzałem do Tetra i niedługo będą poczwarki :D
Minus taki, że woda się Tetrze kończy. Zostalo tak 1/3 wody.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

śr 12 sie, 2020

Zapomniałem dodać, że u Lepto w gnieździe jest podłoga z jajek i larw. Lepto zajmuje 1/2 gniazda, więc chyba dobrze jest. Przy wejściu są strażniczki. Może i nie mają kast, ale mają funkcje, więc to jest nawet lepsze.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

pn 17 sie, 2020

Dzisiaj zobaczyłem malusie robotnice od Tetry. Słodziutkie. Nakarmione miodem, później dam mącznika.
U L. niger jest więcej robotnic niż być powinno. Chyba.
Jest ich ok. 40 i ok. 20 poczwarek.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

czw 20 sie, 2020

Haj, znowu ja.
Nigerki do "nowej" probówki od kilku dni przeniosły tylko jajeczka i larwy. Połowa kolonii siedzi w tej z wodą, a druga połowa w tej bez wody. Ma ktoś sposób na przeprowadzkę podopiecznych?
Za miesiąc zamierzam zrobić L. niger formikarium, tylko nie wiem jakie. Gipsowe w pojemniku cylindrycznym, czy gipsowe w pojemniku plastikowym, które przylega do ściany? Oba mi się podobają, więc potrzebuję od was rady.

U Lepto podłoga z larw i jajeczek chyba się powiększyła. 4 robo padły. Fluon przestaje działać (pewnie źle nałożyłem) i robotnice przy karmieniu lub sprzątaniu sobie uciekają.

Tetra ma 4 robotnice. Musiałbym kupić i dać je do szklanej probówki, bo te plastikowe z ant-center są po prostu małe. Powinienem Tetrę dogrzewać matą grzewczą?

Messor Capitatus zamawiam w tym tygodni, więc za ok. 2 tygodnie będą na dzienniku.

U wszystkim mrówkom usuwam z diety śwerszcze, bo operacja Ś.W.I.E.R.S.Z.C.Z nie wypaliła. Kot zwalił pudło ze świerszczami podczas mojej nieobecności. Padło chyba pół hodowli. Polecacie wypuścić je,czy zamrozić?
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

pt 21 sie, 2020

Obiecane zdjęcie tetraska. Przepraszam za jakość, mam wbudowane makro.
Załączniki
IMG_20200821_092825.jpg
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

ndz 23 sie, 2020

Haj.
Przepraszam, że nic nie pisałem, byłem na "urlopie" (Niestety).
Jak przyjechałem, to zdziwiło mnie to, że po arenie u Lepto żadna robotnica nie chodzi. Więc szybko sprawdzam i patrzę, że wszystko dobrze.

Nigerki nadal się nie przeprowadziły. Zastosować użycie wspomagania z zewnątrz aka "próba wysypania kolonii"?

U Tetry robotnic jest ok. 10. Po prostu straszne, jak się szybko rozmnażają. Czekać, aż zajmą cały dom :lol:
Niedługo przyjadą Messor Capitatus. :D
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
ODPOWIEDZ