Nowe Formikarium dla mojej Nieiwlekiej Koloni Messor Barbarus

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

sob 25 lip, 2020

Witam :D Na wstępnie Witam na nowo gdyż powróciłem na forum(znów akcja Mrówki) i Chciałbym ogólnie Powitac całe forum :D
Wczoraj zasypiając zastanawiałem się: Dlaczego moja kolonia od dwóch lat ma 20-30(nie jest to spowodowane tym że królowa nie zkłąda jaj czy jest chora-jest zdrowa ma się dobrze i składa jaja) i to jest spowodowane kilkoma czynnikami:
1.Życie próbówce w arenie gdzie często otwieram bezpośrednie(mam formikarium Green Hause z Ant Center a probówka jest na arenie)
2.Mało mają spokoju gdyż są na biurko na górnej półce i choć tram często nie zaglądam to Kot czasem wejdzie na niże piętro
Więc postanowiłem kupić Nowe formikarium oraz ogólnie nowy zestaw Mrówczy(aktualnie pisząc to jestem w trakcie pisania kosztorysu dla Rodziców żeby wiedzieli co i jak a za razem dla siebie) i na cel obrałem se stornie Ants3D(podobno bardzo dobre formikaria według mati&Mrówki) i tutaj jest moje pytanie:
Chciałbym zakupić małe formikarium i chciałbym się zapytać czy formikarium 35x35mm wystarczy czy kupić 50x50mm(lub zupełnie inne formikarium z tej strony)(Wybrałem formikarium 3D gdyż ja uważam że formikaria akrylowe na tej stornie nie są disanersikie choć bardzo funkcjonalne)większych nie biore pod uwagę
Dla informacji: będą zakładał bloga(dziennik Hodowlany) na tym forum(w zakładce Opowiem wam o Moich mrówkach)dla ciekawych.Kiedy się Pojawi pierwszy wpisz dam Linka NA TYM TEMACIE
Ostatnio zmieniony sob 25 lip, 2020 przez KotLuminos, łącznie zmieniany 2 razy.
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

sob 25 lip, 2020

Kosztorys Mrówczego Zestawu
Kosztorys Mrówczego Zestawu
Skończyłem Kosztorys.Udostępniam go dla ciekawskich :D
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 25 lip, 2020

Witam.
A czy masz w probówce przegrody i czy formikarium stoi na jakimś materiale co tłumi drgania (zwinięty ręcznik/pianka/gąbka/filce pod krzesła, itp.)?
Czy je grzejesz (bo widzę że kupujesz termometr i regulator, czyli wnioskuję że wcześniej grzałeś bez kontroli temperatury)?
No i czym karmisz?
Co do gniazda... Ja bym trzymał nadal w probówce :p
Pozdrawiam
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

sob 25 lip, 2020

Witam :D
Nie Wiedziałem że można dać taki antywstrząsowy materiał :D
Reguluje temperaturę(jeden higrometr na tej części wilgotnej w arenie a drugi higrometr z sodą pomiaruje mate)
Maja nasiona oraz co 2tygodnie martwym(choć ruszającym się przez to że nerwy reagują) mącznikiem młynarkiem
Chcme je przenieść gdyż czuje że tak jak ja mrówki potrzebują NOWEGO otoczenia(i poczułem że tak będzie najlepiej :D)
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 25 lip, 2020

KotLuminos pisze: sob 25 lip, 2020 Nawiedzałem że można dać taki antywstrząsowy materiał :D
Kogo "nawiedzałeś"? :p Podobno Messor są bardzo wrażliwe na takie drgania, może dlatego jaja znikają.
KotLuminos pisze: sob 25 lip, 2020 Reguluje temperaturę(jeden higrometr na tej części wilgotnej w arenie a drugi higrometr z sodą pomiaruje mate)
Higrometr reguluje wilgotność ;) Temperaturę utrzymuj w przedziale 24-28°C Pytanie czy grzejesz całość czy kawałek-powinny mieć do wyboru.
KotLuminos pisze: sob 25 lip, 2020 co 2tygodnie martwym(choć ruszającym się przez to że nerwy reagują) mącznikiem młynarkiem
Chyba za rzadko, może zmień na 2x w tygodniu.
No i koniecznie przegrody do probówki jeżeli takowych nie ma-przy otwieraniu areny nie mają wtedy takiej zmiany powietrza, przez co się tak nie stresują->nie będą zjadały potomstwa.
KotLuminos pisze: sob 25 lip, 2020 Chcme je przenieść gdyż czuje że tak jak ja mrówki potrzebują NOWEGO otoczenia(i poczułem że tak będzie najlepiej :D)
Przenosiny=stres, nie sądzę by uważały tak jak Ty :p No i w probówce mają raczej stabilniejsze warunki.
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

sob 25 lip, 2020

Przenosiny=stres, nie sądzę by uważały tak jak Ty :p No i w probówce mają raczej stabilniejsze warunki.
Jakby przenosiły się do nowej probówki i tak by miały stres(mniejszy owszem ale jednak stres)
Ogólnie to i tak mam zamiar je przenosić.Zostawi podłączony wężyk do areny a mrówki same uznają kiedy będzie najlepszy czas
I mam nadzieje że to będzie Ostatnia przeprowadzka w tym Roku z tych mniejszych
Temperaturę utrzymuj w przedziale 24-28°C Pytanie czy grzejesz całość czy kawałek-powinny mieć do wyboru
Grzeje 2/3 formikarium.Jest to dobry sposób gdyż kiedy nie miały żadnych drgań to miały bardzo dużo potomstwa
Podobno Messor są bardzo wrażliwe na takie drgania, może dlatego jaja znikają
Tego też nie wiedziałem :D ale jak zrobić to strefowe antywstrząsową skoro pod formi jest mata?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 26 lip, 2020

KotLuminos pisze: sob 25 lip, 2020 ale jak zrobić to strefowe antywstrząsową skoro pod formi jest mata?
Pierw jakaś warstwa tłumiąca, a na nią mata?
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

ndz 26 lip, 2020

Czyli Pierw mata potem materiał antywstrząsowy a po tem formikarium?(licząc od dołu?)
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

ndz 26 lip, 2020

KotLuminos pisze: ndz 26 lip, 2020 Czyli Pierw mata potem materiał antywstrząsowy a po tem formikarium?(licząc od dołu?)
Przecierz napisał wyraźnie że najpierw warstwa tłumiąca a na nią dopieri mata grzewcza :D.
L. cf. niger
F. fusca
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

ndz 26 lip, 2020

Wiem o tym ale wole się upewnić :D(aktualnie to zrobiłem i fajnie działa :D Bo przenosi ciepło)
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

wt 28 lip, 2020

Witam :D Mam pytanie odnośnie tematu(a dokładniej formikarium) bo ze szkoły na lekcji Geografii dowiedziałem się że wilgoć to nic innego jak ilość pary wodnej.A skoro Para wodna powstaje w wyniku wysokiej temperatury chciałbym się upewnić co chodzi z tą częścią wilgotną a mianowicie: czy jedna z części formikarium mam mieć wodę a całe formi podgrzewane czy na jednej niepodgrzewanej części mam być woda a na podgrzewanej ma w niej nie być?
marcin34
Posty: 21
Rejestracja: ndz 07 cze, 2020

sob 26 wrz, 2020

Ja mam tak i są Happy. Rozwijają się świetnie, pomino iż maja jednakowa temperaturę. Korek zrobiony z tektury a w środku wata, by idealnie pasował do probówki. Temperatura 28-30 stopni, nic im nie jest, jeśli jest 32 stopnie. Maja ciemno, bez wstrząsów i ciepło co najważniejsze. Królowa składa jajeczka jak szalona teraz a jak nie miałem tego zrobionego to była tylko ona i 4 robotnice, potem padły 4 i nadszedł czas budowy czegoś. Tak właśnie powstało to, nawet nie wiem jak to nazwać. Ma dwa termometry, jeden na samym dole przy macie i jeden podwieszony na wysokości probówki, do tego zróżnicowane jedzenie. Podaje niemal wszystko. Te całe pomieszczenie na probówki sam wymyśliłem. Tego nie znajdziesz w necie. Pozdro
Załączniki
24467CDE-B6A8-406A-B626-D6E4FAEB5EDA.jpeg
DA66E56F-634C-4D8B-B69C-A1380B23CD19.jpeg
marcin34
Posty: 21
Rejestracja: ndz 07 cze, 2020

sob 26 wrz, 2020

Z racji, ze przybywo wiele mrówek, musiałem usunąć przegrodę, ale nadal podaje zróżnicowane jedzenie na podajniku. Pojawiły się już 3 duże mrowki, większe od innych, dwie maja czarne głowy a jedna czerwona, bardzo dobrze widoczna😊. Maja ciemno, ciepło i bez wstrząsów. Suche jedzenie zmieniam co 2-3 dni a mokre co 24h. Kolonia świetnie się rozwija. Polecam trzymać mrowki jak ja. Chyba, ze musisz na nie patrzec co chwila, wtedy to nie dla Ciebie
ODPOWIEDZ