Czym można karmić mrówki Messor Barbarus oprócz ziaren?

Czym i jak żywić mrówki.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Mrywka
Posty: 21
Rejestracja: ndz 05 lip, 2020

pn 06 lip, 2020

Co jedzą te mrówki oprócz ziaren? Czy mogę im podać, np. surowe mięso? Jak mogą jeść owady złapane z dworu to jakie dokładnie. Dziękuję za każdą odpowiedź. :wink:
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 06 lip, 2020

Witam.
Mrywka pisze: pn 06 lip, 2020 Co jedzą te mrówki oprócz ziaren? Czy mogę im podać, np. surowe mięso? Jak mogą jeść owady złapane z dworu to jakie dokładnie?
Google się zepsuło? :?
viewtopic.php?f=37&t=7126
viewtopic.php?f=37&t=6166
viewtopic.php?f=3&t=7122
viewtopic.php?f=33&t=7112
http://wiki.mrowki.ovh/index.php?title=Messor_barbarus
Ziarna u Messor to tylko dodatek, muszą dostawać białko.
Pozdrawiam
Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

pn 13 lip, 2020

slodkie_ciacho pisze: pn 06 lip, 2020
Ziarna u Messor to tylko dodatek, muszą dostawać białko.
Przepraszam, a nie jest tak, jak u nigerek, że białko potrzebne jest do rozrodu (i wzrostu larw), a cukry do reszty życia? W takim razie białko byłoby dodatkiem (niezbędnym do przeżycia kolonii). Czy na samym "mięsku" kolonia messorów przeżyje?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 13 lip, 2020

Mrowiec32 pisze: pn 13 lip, 2020 Czy na samym "mięsku" kolonia messorów przeżyje?
Aż tak to ja się nie znam, sam nie miałem i raczej nie będę miał Messor. Ale było tu parę osób, które myślały że wystarczą nasiona przez co kolonia się nie rozwijała.
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

śr 15 lip, 2020

Mrowiec32 pisze: pn 13 lip, 2020
slodkie_ciacho pisze: pn 06 lip, 2020
Ziarna u Messor to tylko dodatek, muszą dostawać białko.
Przepraszam, a nie jest tak, jak u nigerek, że białko potrzebne jest do rozrodu (i wzrostu larw), a cukry do reszty życia? W takim razie białko byłoby dodatkiem (niezbędnym do przeżycia kolonii). Czy na samym "mięsku" kolonia messorów przeżyje?
ogólnie, to Messory odzywają się nasionami i robakami. Np. mącznikami. Cukry są potrzebne dla robotnic, a białko dla Q i larw. Nasiona i zwierzęta karmowe to najważniejsze posiłki dla Messorów. Nie jestem doświadczony co do Messorów, ale co nieco wiem. Jeśli źle, to proszę poprawić. Z góry dziękuję :D
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 30 lip, 2020

Sprostuję nieco moją wypowiedź:
slodkie_ciacho pisze: pn 06 lip, 2020 Ziarna u Messor to tylko dodatek, muszą dostawać białko.
gdyż niedawno się dowiedziałem że można karmić samą mieszanką odpowiednich ziaren (nie zagłębiałem się w to jakich konkretnie), jednak wtedy rozwój jest dużo wolniejszy.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 17 sie, 2020

Ja moim Messorom podaję nasiona oraz mącznika - miodu nie ruszają, na arene podaję wodę z cukrem.
marcin34
Posty: 21
Rejestracja: ndz 07 cze, 2020

czw 27 sie, 2020

Ja swoim Messor Barbarus podaje:
- mieszanke ziaren (ziarna zgniecone recznie przed podaniem,
- gotowane na twardo żółtko jajka,
- jabłko,
- banana,
- winogrona,
- surowe mięso z kurczaka,
- ser żółty,
- krewetki,
- małże,
- muszki owocowki, nie jedzą zbyt chętnie,
- karma dla rybek (skruszone płatki)
Wszystko w bardzo małych ilościach.
Jedzenie wyrzucam po 24h i daje nowe lub nie daje na 1 dzień by zgłodniały.
Obecnie trzymam mrówki w probówce. Temperatura to 28 -30 stopni. Uwielbiają taka, bo się super zaczęły rozwijać. Miałem tylko Królowa i 1 robotnice i jajeczka. Czasami jajeczka znikały i już nie miałem nadzieji, dla tej kolonii ale pojawiła się druga, trzecia, czwarta, piąta robotnica i od tamtej pory w końcu jestem spokojny. Kolonia rozwija się świetnie. Robotnice dbają o larwy, Królowa ma się świetnie. Zbilansowana dieta, spokój i ciemność gwarancja sukcesu.
W pierwszym tygodniu hodowli, jak to początkujący, byłem bardzo niecierpliwy, zaglądałem często, chciałem widziec co robią itd, ale zmieniłem nastawienie po przeczytaniu tego forum.
Pozdrawiam i zycze wszystkiego dobrego w Twojej hodowli 😊👍
ODPOWIEDZ