Sucha próbówka

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

KarolB
Posty: 165
Rejestracja: sob 25 sie, 2018

pt 23 paź, 2020

Witam

Kolonie Lasius Nigier nie chcą przenieść się z suchej próbówki bez wody, do nowej z wodą. Stara próbówka już leży pod kątem, tak żeby same się wytoczyły na zewnątrz. W nowej probówce czasami siedzą po 4-5 robotnic przy wacie z wodą, ale nic więcej się nie dzieje .
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 23 paź, 2020

Witam.
Nową probówkę zasłoń żeby było ciemno, wręcz część starej możesz żeby je zachęcić jeszcze bardziej. Ja zostawiam tylko ze 2cm odsłoniętego i doświetlam lampką. Skoro kilka robotnic już tam było to idzie w dobrym kierunku... Cierpliwości ;)
Pozdrawiam
KarolB
Posty: 165
Rejestracja: sob 25 sie, 2018

pt 23 paź, 2020

Stara jest już odsłonięta od 2 miesięcy i nic. Wody nie ma dawno, nie wiem czy wata ma jeszcze wilgoć ... :) Nowa próbówka jest zasłonięta od początku ... Jak dałem skosem starą probówkę, to mrówki miały małe poruszenie, jakby zwyczajnie ktoś uderzył w probówkę, ale zaraz się uspokoiły i tyle ze stresu ...
Mam połączyć dwie próbówki bezpośrednio bez areny ? Wtedy przejdą ? Jak włożę jakie połączone próbówki do lodówki na zimowanie . to przejdą w końcu ?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 23 paź, 2020

Arena jest wg mnie trochę nad wyrost dla tak małej koloni - połacz bezpośrednio dwie probówki jedną nowa zasłoń.

w kroku pierwszym ja zawsze dodaje jakieś przegrody osłaniam folią aluminiową.

Ostatnio też zacząłem robić test - skłądam probówkę i zostawiam na dwa dni - w ten sposób eliminuję sytuacje jakby jakimś cudem przelewała się woda
KarolB
Posty: 165
Rejestracja: sob 25 sie, 2018

pt 23 paź, 2020

Wszystkie próbówki mają po 2 przegrody z korka. Arena jest, żeby nie pchać mącznika i miodu do probówki. Mrówki wtedy bardzo szału dostawały .
KarolB
Posty: 165
Rejestracja: sob 25 sie, 2018

sob 24 paź, 2020

Dałem lampkę z żarówką Led 6w=40W. Nie grzeję się, nie mrówki poczują, że je widać :)
ODPOWIEDZ