Królowa nie chce się zakopać, robotnice kopią tunele

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

NelekKartofelek
Posty: 15
Rejestracja: wt 24 lis, 2020

wt 24 lis, 2020

Cześć wszystkim :)
Od niedawna jestem posiadaczką małej koloni Messor barbarus. To moje pierwsze mrówki, kupiłam więc zestaw startowy ( formikarium ziemne i kolonia mrówek: królowa+7 robotnic). Wypuściłam je na arenę (dość dużą ale sprzedawca powiedział że można) i robotnice rozbiegły się i od kilku dni budują tunele. Po dwóch dniach królowa wyszła na chwilę, więc zabrałam probówkę (wiem że nie można, dopiero później się dowiedziałam :( ) a ona zamiast się zakopać schowała się za higrometr (siedziała tam całą noc). Włożyłam probówkę z powrotem, weszła do niej. Przykryłam probówkę i nagrzewam (około 23 stopnie C).
Mrówki nie chcą jeść ziaren, tylko wodę z cukrem i królowa je stynkę suszoną.
Co powinnam zrobić dalej? Nie mam wiadomości od sprzedawcy i nie mam pojęcia czy robię dobrze czy powinnam coś zmienić. Proszę o pomoc :cry:
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 25 lis, 2020

Witam.
Powinnaś przenieść wszystkie mrówki w probówce i tak trzymać otwartą na arenie jakiś czas, aż kolonia się rozrośnie. Uniemożliwić im dostęp do gniazda np zatykając otwór watą. Dopiero gdy kolonia nabierze odpowiedniej ilości robotnic można wpuszczać do gniazda formikarium.
Żeby je przenieść z powrotem zaciemnij probówkę np folią aluminiową i połóż pod wejście gdzie robotnice się zakopały, gniazda nie nawadniaj, miejmy nadzieję że wrócą do niej.
Tutaj o Messor.
Możesz się tam dowiedzieć że masz właściwie za małą temperaturę, jednak nie powinno się nagrzewać całości-należałoby to zrobić tak by mrówki miały gradient temperatury i mogły wybrać odpowiednią dla nich.
Wody z cukrem bym im nie dawał raczej, nie ma w nim żadnych wartości odżywczych.
Suszone robale zamień na coś z tego. Im świeższe tym lepiej :)
Zamieść zdjęcie całości...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

śr 25 lis, 2020

NelekKartofelek pisze: wt 24 lis, 2020
Mrówki nie chcą jeść ziaren, tylko wodę z cukrem i królowa je stynkę suszoną.
Co powinnam zrobić dalej? Nie mam wiadomości od sprzedawcy i nie mam pojęcia czy robię dobrze czy powinnam coś zmienić. Proszę o pomoc :cry:
Żadnej stynki jako pokarm główny, daj pokrojonego świerszcza bananowego/mącznika/innego świerszcza/karaczana. Dawaj rozwodniony miód. Kolonie jak najszybciej przeprowadź według wskazówek slodkie_ciacho.
:?:
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

śr 25 lis, 2020

KitApple pisze: śr 25 lis, 2020 Dawaj rozwodniony miód.
Dlaczego akurat rozwodniony? Moje mrówki jedzą nie rozwodniony i dobrze się rozwijają.
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

śr 25 lis, 2020

Karol Be pisze: śr 25 lis, 2020
KitApple pisze: śr 25 lis, 2020 Dawaj rozwodniony miód.
Dlaczego akurat rozwodniony? Moje mrówki jedzą nie rozwodniony i dobrze się rozwijają.
Przy tak małej koloni nie zalecam ryzyka utopienia w miodzie u mnie cała kolonia tetramorium się tak zabiła.
:?:
NelekKartofelek
Posty: 15
Rejestracja: wt 24 lis, 2020

śr 25 lis, 2020

Dziękuję bardzo za rady :) Stynkę dawałam bo kupiłam wraz z zestawem :| Spróbuje jednak zmienić dietę, martwi mnie jednak że nie interesują się zupełnie ziarnem. Jeszcze przeniosę do probówki i zobaczę czy będzie dobrze. Mam nadzieję, że moje mrówki przeżyją, bo nie ukrywam, że bardzo się o nie martwię i pukam sobie w głowę, że zaufałam sprzedawcy w każdej kwestii ojaglupek:
NelekKartofelek
Posty: 15
Rejestracja: wt 24 lis, 2020

śr 25 lis, 2020

A właśnie: jak mogłabym przepłoszyć mrówki z tuneli, które sobie wykopały? Nie chcą za bardzo z nich wychodzić i nwm co zrobić by zamieniły lokum na probówkę, gdzie aktualnie jest królowa i tylko dwie robotnice...
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

śr 25 lis, 2020

KitApple pisze: śr 25 lis, 2020 Przy tak małej koloni nie zalecam ryzyka utopienia w miodzie u mnie cała kolonia tetramorium się tak zabiła.
Wsytarczy dawać małe krople, albo rozmazane. Ja w ten sposób radzę sobie z moimi tetramorium.
L. cf. niger
F. fusca
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

śr 25 lis, 2020

Karol Be pisze: śr 25 lis, 2020
KitApple pisze: śr 25 lis, 2020 Przy tak małej koloni nie zalecam ryzyka utopienia w miodzie u mnie cała kolonia tetramorium się tak zabiła.
Wsytarczy dawać małe krople, albo rozmazane. Ja w ten sposób radzę sobie z moimi tetramorium.
Ja robię tak samo i tylko raz zdarzyło mi się dawno temu że mi 1-2 robotnice tak zginęły
A jak rozwodni to będzie jeszcze większa "kałuża" i też jest ryzyko
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 26 lis, 2020

NelekKartofelek pisze: śr 25 lis, 2020 A właśnie: jak mogłabym przepłoszyć mrówki z tuneli, które sobie wykopały?
Normalnie pomaga zaciemnienie probówki, a oświetlenie gniazda. Ale nie wiem jak to się ma w ziemnym, trzeba też uważać by lampką nie przegrzać, dlatego najlepiej zrobić to lampą LED. Druga kwestia-Messor są ciepłolubne z tego co mi wiadomo, czyli ogrzewając samą probówkę powinno im być lepiej w niej, czyli powinny chętniej się przenieść...
Ale wczoraj wspominałaś że tylko królowa weszła do probówki, a dziś dwie robotnice, więc idzie to w dobrym kierunku-po prostu poczekaj jeszcze.
NelekKartofelek pisze: śr 25 lis, 2020 martwi mnie jednak że nie interesują się zupełnie ziarnem
Masz tylko 7 robotnic, małe kolonie jedzą tyle że się nawet nie dostrzeże że coś zjadły ;)
NelekKartofelek pisze: śr 25 lis, 2020 że zaufałam sprzedawcy w każdej kwestii ojaglupek:
No bo powinni mieć podstawową wiedzę. A może mają ale niestety są nastawieni na sprzedaż i na rękę im gdy klientowi mrówki zdechną-bo kupi nowe, interes się kręci. Możesz podać w jakim sklepie kupowałaś?
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

czw 26 lis, 2020

Parę drobiazgów:

Do tematu głównego: Messor barbarus nie potrzebuje miodu/cukru itp. Ten gatunek żywi się białkiem i ziarnami. Można jakiegoś owoca. Np ogryzek z jabłka.

Bardziej ogólnie dla innych gatunków. Sam miód czy miód z wodą jest wiele poglądów, ale moim skromnym zdaniem:
Miód z wodą jest dla mrówek łatwiejszy w konsumpcji i bardziej zbliżony do spadzi mszyc który zastępuje.
Ma też wady: łatwiej o utopienia i przede wszystkim szybka fermentacja, zwłaszcza w warunkach dogrzewania formikarium czy podczas upałów, taki płynny zwykle też jest rozsmarowany po całej probówce. To spowodowało że całkowicie zrezygnowałem z rozcieńczania miodu. Może teraz nawet chwilę postać, utopień praktycznie nie ma, a co więcej jeśli bywa zbyt gęsty to mrówki same go rozcieńczają - donoszą wodę.
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

czw 26 lis, 2020

Robi się off topic wracając do pierwotnego wątku:
Po prostu je przeprowadź do probówki bez areny i dawaj małe porcje jedzenia
:?:
NelekKartofelek
Posty: 15
Rejestracja: wt 24 lis, 2020

czw 26 lis, 2020

slodkie_ciacho pisze: czw 26 lis, 2020 No bo powinni mieć podstawową wiedzę. A może mają ale niestety są nastawieni na sprzedaż i na rękę im gdy klientowi mrówki zdechną-bo kupi nowe, interes się kręci. Możesz podać w jakim sklepie kupowałaś?
Mrowkoyad
A dokładniej ten zestaw:
https://www.mrowkoyad.pl/Zestaw-startow ... rbarus-p64
Jeżeli chodzi o ich przepłaszanie słabo mi idzie, nawet ze światłem - kopią to coraz bardziej skomplikowane tunele...
NelekKartofelek
Posty: 15
Rejestracja: wt 24 lis, 2020

czw 26 lis, 2020

A czy znacie jakieś sklepy dla mrówek godne polecenia? Chyba że może forum jakiś artykuł na ten temat? :lol:
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

pt 27 lis, 2020

NelekKartofelek pisze: czw 26 lis, 2020 A czy znacie jakieś sklepy dla mrówek godne polecenia? Chyba że może forum jakiś artykuł na ten temat? :lol:
antkeeper.pl krainamrowek.pl
:?:
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 27 lis, 2020

olaf pisze: Ma też wady: łatwiej o utopienia
Też mi się tak wydaje.
NelekKartofelek pisze: czw 26 lis, 2020 Chyba że może forum jakiś artykuł na ten temat?
A no jest o tym temat i to niedawno założony:
viewtopic.php?f=33&t=7594
ODPOWIEDZ