Strona 1 z 1

Formi pijące wodę

: pn 07 wrz, 2009
autor: Orn
Żeby formi (z gipsu lub betonu komórkowego) samo się nawadniało w odpowiedni sposób, Trzeba mu zapewnić nóżki :wink: .
Grubością nóżek sterujesz jak bardzo ich okolice mają być nawilżone i tylko zaglądasz, czy woda jeszcze jest. Skoro masz do dyspozycji zbiornik wody, to możesz sobie pozwolić na parowanie większą powierzchnią. Idealne gniazdo nie jest szczelne bo w takim wypadku w większości komór ustala się maksymalna wilgotność fizycznie możliwa w tej temperaturze, czego skutkiem jest potem skraplanie gdy spadnie temperatura. Należy możliwie maksymalnie wentylować arenę i te części gniazda, które macie zamiar podgrzewać.

Oto model, tego o czym mówię.
Obrazek
To działa, jednak trzeba eksperymentować i zacząć od grubszej nóżki i stopniowo ją wypiłowywać jeśli zbytnio nawadnia gniazdo. Na każdy test grubości nóżki trzeba niestety wysuszyć gniazdo, gdzieś w cieple...Warto.

Re: Formi pijące wodę

: pn 07 wrz, 2009
autor: JakubN
Takie rozwiązanie jest już znane i stosowane często w formikariach z gazo-betonu :wink: .

Re: Formi pijące wodę

: pn 07 wrz, 2009
autor: Orn
Często stosowane? Nie zgodzę się.
Przynajmniej osoby przedstawiające swoje formikaria w ostatnich miesiącach nie stosują tej metody, więc dla kogoś kto dołączył do nas niedawno takie rozwiązanie może być nowością.

Re: Formi pijące wodę

: pn 07 wrz, 2009
autor: JakubN
No tak, niepomyślałem o tym, przepraszam :roll: .