Za dużo miejsca?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

lulu
Posty: 9
Rejestracja: śr 14 cze, 2023

czw 15 cze, 2023

Witam, mam formikarium z ant center Spring House z przegrodami (zdjęcie poniżej) i mrówki Messor Barbarus (20-25 robotnic). Czy mrówki nie będą miały za dużo miejsca, jeśli je tam przesiedlę? Jeśli tak, to w którym miejscu powinnam wstawić korek, żeby miały mniej miejsca?
Obrazek
lulu
Posty: 9
Rejestracja: śr 14 cze, 2023

czw 15 cze, 2023

Zapomniałem napisać wymiary formikarium: 23 *18 cm
Igor09
Posty: 67
Rejestracja: sob 25 mar, 2023

czw 15 cze, 2023

jak już ci mówiłem, tak będą miały za dużo miejsca, nie wsadzaj ich tam, trzymaj w probówce narazie potem pewnie od 50-60 robo możesz przesiedlić do tego i trzymać przegrody zamknięte. Ale i tak fajnie by było jakby ktoś bardziej doświadczony się wypowiedział :okulach:
~Igor
lulu
Posty: 9
Rejestracja: śr 14 cze, 2023

czw 15 cze, 2023

Igor09 pisze: czw 15 cze, 2023 jak już ci mówiłem, tak będą miały za dużo miejsca, nie wsadzaj ich tam, trzymaj w probówce narazie potem pewnie od 50-60 robo możesz przesiedlić do tego i trzymać przegrody zamknięte. Ale i tak fajnie by było jakby ktoś bardziej doświadczony się wypowiedział :okulach:
A co jak w próbówce zabraknie wody?
Igor09
Posty: 67
Rejestracja: sob 25 mar, 2023

czw 15 cze, 2023

A co jak w próbówce zabraknie wody?
to przeprowadzasz to nowej probówki ( starą naświetlasz, nową z wodą zaciemniasz itp, same przeniosą wszystko, NIE PRZESYPUJ ICH)
~Igor
Igor09
Posty: 67
Rejestracja: sob 25 mar, 2023

czw 15 cze, 2023

to wszystko można wyguglać/na yt znaleść. nawet tutaj ciastek poradniki pisał zaraz coś podeśle 👇
~Igor
Igor09
Posty: 67
Rejestracja: sob 25 mar, 2023

czw 15 cze, 2023

viewtopic.php?f=33&t=7879
viewtopic.php?f=33&t=1871
tu masz o firstepie itp (o firststep - probówka z wodą) masz tam też o rójkach o które pytałeś i o zimowaniu viewtopic.php?f=33&t=4032
~Igor
Igor09
Posty: 67
Rejestracja: sob 25 mar, 2023

czw 15 cze, 2023

tylko chce zaznaczyć że twórca tego postu z pod ostatniego linku opisuje zimowanie krajowych gatónków do których messor barbarus nie należy, więc zimować należy w wyższej temperaturze, wydaje mi się że jest to coś około 15*C ale nie dam sobie ręki uciąć
~Igor
lulu
Posty: 9
Rejestracja: śr 14 cze, 2023

czw 15 cze, 2023

Igor09 pisze: czw 15 cze, 2023 viewtopic.php?f=33&t=7879
viewtopic.php?f=33&t=1871
tu masz o firstepie itp (o firststep - probówka z wodą) masz tam też o rójkach o które pytałeś i o zimowaniu viewtopic.php?f=33&t=4032
Jeszcze raz dziękuję za pomoc :-o
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 16 cze, 2023

Witam.
lulu pisze: czw 15 cze, 2023 Czy mrówki nie będą miały za dużo miejsca, jeśli je tam przesiedlę?
Tak, będą.
lulu pisze: czw 15 cze, 2023 Jeśli tak, to w którym miejscu powinnam wstawić korek, żeby miały mniej miejsca?
Hmm, ogólnie to bym poczekał do tego momentu aż kolonia się rozrośnie na tyle, żeby nie wstawiać tam dodatkowych przegród. Przede wszystkim potrzebują dostępu do wody, więc nie można całkowicie oddzielić tej komory nawadniającej. Więc wstawiłbym tu:
Zrzut ekranu 2023-06-16 131711.png
Dzieli to mniej więcej na pół pierwszą przestrzeń. Ale to nadal za dużo na 25 robotnic, myślę że tak od 100 można by wpuścić. Przyjmij ogólną zasadę że mrówki można wpuścić gdy wizualnie wypełnią połowę udostępnionej przestrzeni. Gdy ją zapełnią, wyjmujesz kolejną grodź itd...
Póki co zrób probówkę według tego:
https://kb.formicopedia.org/Pierwszy_krok
Tzn do probówki daj dwie przegrody z otworami/nacięciami takimi żeby przeszła przez nie królowa. Jedna przegroda po środku (powstanie wilgotna komora przy wacie z wodą, tam będą trzymały jaja i larwy), druga przegroda na końcu probówki-powstanie komora sucha gdzie będą trzymały nasiona i poczwarki. Całość połóż na arenie, ewentualnie drugą przegrodę możesz sobie darować jeżeli probówka będzie połączona wężykiem z areną. Sam wężyk staraj się robić jak najkrótszy.

Ogólnie to te formikarium jest kiepskim wyborem, mała arena w porównaniu do wielkości gniazda (powinno być odwrotnie czyli większa arena), słaba wentylacja, brak rantu do zastosowania bariery w postaci suchego smaru (podobno tylko tej firmy działa) lub fluonu-Gdy kolonia się rozrośnie to będą uciekały podczas karmienia ;)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ