Messor Barbarus

Czym i jak żywić mrówki.

Moderator: Moderatorzy

michal78

wt 10 wrz, 2019

Witam, moje messory (młoda kolonia - królowa + 60 robotnic) jedzą głównie ziarno (typowe dla tego gatunku), czy jednak bezwzględnie muszę uzupełniać ich dietę owadami ? Da się je zastąpić innym typem białka tak by z owadów zrezygnować całkowicie ? Podaję czasem żółtko jajka i są nim zainteresowane, pytanie czy to wystarczy zamiast owadów a jeśli nie to co jeszcze mogę podać jako źródło białka by nie podawać owadów ?
janekMrówczarz

śr 11 wrz, 2019

Cześć, nie możesz przestać karmić ich białkiem bo padną. Jeżeli chces jakoś zastąpić owady to możesz dawać galaretke wysokoproteinową, żółtko ale ja na twoim miejscu nie zamieniałbym owadów poniewąz w naturze mówki nie jedzą raczej galaretki :D. Pamiętaj także koniecznie o miodzie. :D :D
Powodzenia
olaf

śr 11 wrz, 2019

Messorom miód ???
Niektóre jadają, ale to nie ich dieta.

Upraszczając białko wpływa na rozwój, węglowodany za energię.
Brak białka to brak potomstwa lub przynajmniej jego ograniczenie.

Jeśli nie masz opcji na hodowlę karmową z jakichś powodów to teoretycznie możesz dawać jakiekolwiek białko. np. jajko, czy nawet jakieś mięso.
Tylko nie szyneczka konserwowa z wszystkimi świństwami. Jak najmniej przetworzone, jak najmniej dodatków.

Teoretycznie to powinno starczyć, aczkolwiek nie jest to pokarm naturalny więc mogą go mniej chętnie konsumować.
ODPOWIEDZ